Politologia
Politologia
SPIS TREŚCI
INFORMACJE O KIERUNKU
POZIOM
- studia 1 stopnia (licencjackie)
TRYB
- stacjonarne i niestacjonarne
SPECJALNOŚĆ
- bezpieczeństwo narodowe i cyberbezpieczeństwo
- polityka międzynarodowa
- marketing polityczny
CZAS TRWANIA
- 3 lata (6 semestrów)
OPIS KIERUNKU
ADRESACI STUDIÓW
MISJA
“Politologia jest kierunkiem, którego absolwenci uzyskują całościową wiedzę z zakresu nie tylko nauk społecznych – przede wszystkim socjologii i ekonomii – ale także pokrewnych kierunków nauk humanistycznych to jest historii i filozofii. Dlatego też wśród wykładowców i profesorów AKSiM przyszli studenci znajdą specjalistów z zakresu politologii oraz dziedzin historii najnowszej, to jest historii Polski i powszechnej, historyków idei i ustroju a także przedstawicieli innych nauk społecznych i humanistycznych m.in. filozofów, prawników, ekonomistów i etnologów. Specyfiką studiów w AKSiM na kierunku politologia jest również położenie szczególnego nacisku na praktyczne wykorzystanie nabytej w trakcie procesu kształcenia wiedzy, co wynika z pośrednio technicznego charakteru części przedmiotów, między innymi marketingu politycznego, psychologii społecznej czy statystyki i demografii. Dlatego też właściwe przygotowanie absolwentów studiów politycznych wymaga realizacji określonej liczby godzin praktyk zawodowych. Podjęcie studiów na kierunku politologia w AKSiM pozwoli przyszłym absolwentom nie tylko na zdobycie odpowiedniego dla nauk politycznych kanonu wiedzy, ale da także szansę nabycia praktycznych umiejętności, które w przyszłości pozwolą na podjęcie pracy odpowiadającej specyfice studiów – w administracji państwowej tak na szczeblu regionalnym, centralnym jak i w instytucjach międzynarodowych.”
PROGRAM STUDIÓW
STUDIA KROK PO KROKU
W trakcie pierwszego roku Studenci poznają zagadnienia z zakresu prawa, filozofii, historii najnowszej, mające znaczenie w życiu politycznym. Uczą się podstaw funkcjonowania społeczeństwa i państwa. Dowiadują się, jaki jest związek pomiędzy religią, etyką a polityką, co oznacza dobro wspólne w kontekście filozoficznym i politycznym. Zapoznają się też z różnymi poglądami dotyczącymi sensu polityki i władzy oraz z podstawami oddziaływania mediów na społeczeństwo. Już na pierwszym roku odbywają także obowiązkowe praktyki zawodowe.
Na drugim roku kontynuowana jest ogólna edukacja politologiczna. Studenci pogłębiają wiedzę z zakresu zarówno różnorodnych idei politycznych, jak i rzeczywistych systemów politycznych funkcjonujących na całym świecie. Przyswajają podstawy komunikacji społecznej, organizacji i zarządzania. Dowiadują się, jaki wpływ na współczesne życie polityczne wywierają ekonomia i marketing. Poznają katolicką naukę społeczną, czyli wizję społeczeństwa i polityki prezentowaną przez Kościół, a także dowiadują się, jaką rolę w kształtowaniu naszej kultury odgrywało i odgrywa chrześcijaństwo. W zależności od wybranej specjalności rozpoczynają kształcenie specjalnościowe w zakresie marketingu politycznego, bezpieczeństwa narodowego i cyberbezpieczeństwa lub polityki międzynarodowej. W drugim semestrze rozpoczyna się seminarium dyplomowe. Proponowane są także dalsze praktyki zgodne z profilem wybranej specjalności.
Podczas trzeciego roku studiów Studenci zgłębiają sposoby funkcjonowania partii politycznych, a także szczegóły organizacji polskiego systemu politycznego oraz polityki gospodarczej. Zapoznają się z mechanizmami funkcjonowania Unii Europejskiej oraz z zawiłościami współczesnych stosunków międzynarodowych. Nabywają dalszych umiejętności z zakresu komunikacji i produkcji medialnej. Uczą się języka angielskiego stosowanego w politologii. W pierwszym semestrze pogłębiają wiedzę w ramach przedmiotów specjalnościowych, a w ciągu całego roku przygotowują pracę dyplomową.
KONTYNUACJA NAUKI
Absolwenci kierunku są w pełni przygotowani, by kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia. Mogą podjąć naukę w ramach magisterskich studiów politologicznych w AKSiM lub kontynuować edukację na większości kierunków z zakresu nauk społecznych i humanistycznych, a zwłaszcza politologii, socjologii, dziennikarstwa, polityki społecznej, ekonomii czy marketingu. Są również gotowi do podjęcia studiów za granicą.
PERSPEKTYWY ZAWODOWE
SPECJALNOŚCI
To nowatorska specjalizacja studiów, dzięki któremu poznasz takie zagadnienia, jak światowe procesy bezpieczeństwa, zagrożenia, cyberbezpieczeństwo i zabezpieczenia elektroniczne, terroryzm międzynarodowy, uwarunkowania polityki bezpieczeństwa, zasady funkcjonowania sił zbrojnych czy rola NATO i UE w kształtowaniu bezpieczeństwa narodowego. Absolwent tej specjalności będzie przygotowany pod kątem merytorycznym do zawodu wojskowego. Wyróżniał się będzie wiedzą z zakresu współczesnych konfliktów zbrojnych.
Studenci zdobywają wiedzę z zakresu prawa międzynarodowego, międzynarodowych stosunków politycznych i gospodarczych, współczesnej polityki zagranicznej RP i funkcjonowania organizacji międzynarodowych. Znajomość bieżących problemów społeczno-ekonomicznych w skali międzynarodowej wspierają narzędzia do ich analizy i interpretacji. Specjalność polityka międzynarodowa umożliwia praktyczne poznanie funkcjonowania instytucji Unii Europejskiej czy organizacji polonijnych podczas zagranicznych praktyk studenckich.
Studenci zdobywają wiedzę teoretyczną oraz doświadczenia i umiejętności praktyczne z zakresu technik wywierania wpływu społecznego, kreowania wizerunku politycznego, badania opinii publicznej, stosowania marketingowych środków perswazji i technik negocjacyjnych czy analizowania preferencji wyborczych. Proponowane praktyki pozwalają dostrzec wpływ mediów na rynek wyborczy, a także poznać organizację i styl prowadzenia kampanii wyborczych. Zdobyte umiejętności mogą także znaleźć zastosowanie w marketingu komercyjnym i społecznym.